Autoklawy

Autoklawy medyczne to urządzenia przeznaczone do dezynfekcji i sterylizacji przyrządów dentystycznych. Pozwalają na skuteczne usunięcie lub zlikwidowanie wszelkich bakterii, wirusów, grzybów i przetrwalników. Sposób działania autoklawu stomatologicznego parowego opiera się na wykorzystaniu podwyższonego ciśnienia i temperatury pary wodnej. W ramach tego procesu dochodzi do usunięcia mikroorganizmów z powierzchni narzędzi medycznych.

Wyświetlanie wszystkich 9 wyników

Autoklawy medyczne: zastosowanie i klasy urządzeń

Autoklaw do sterylizacji narzędzi jest sprzętem niezbędnym i wymaganym w każdym gabinecie stomatologicznym. W trakcie zabiegów dochodzi bowiem do bezpośredniego kontaktu narzędzi i instrumentów dentystycznych z jamą ustną oraz płynami ustrojowymi pacjenta. Dlatego po zakończeniu zabiegu każdy instrument powinien zostać poddany procesowi sterylizacji. Tylko w ten sposób dojdzie do usunięcia wszelkich form mikroorganizmów.

Autoklaw parowy w gabinecie dentystycznym

W przypadku autoklawów stomatologicznych najczęściej spotkamy się z metodą parową. Polega ona na umieszczeniu narzędzi w hermetycznej komorze, w której oddziałują na nie dwie siły: para i ciśnienie.

Jednocześnie ogromne znaczenie ma klasa autoklawu. Sterylizacja w gabinecie stomatologicznym powinna odbywać się z zastosowaniem sprzętu najwyższej klasy, czyli klasy B. Oprócz niej istnieją jeszcze dwie niższe klasy: N i S.

Jak wybrać autoklaw stomatologiczny do sterylizacji narzędzi?

W naszej ofercie znajdą Państwo autoklawy parowe klasy B, czyli w najwyższym, rekomendowanym standardzie. W ich przypadku można sterylizować wszystkie rodzaje wsadów – zarówno te o strukturze litej, jak i bardziej skomplikowanej. Co więcej, w autoklawie medycznym klasy B można sterylizować narzędzie niepakowane oraz pakowane pojedynczo, wielowarstwowo.

W tego typu sprzęcie często znajduje się też pompa próżniowa (np. wirnikowa chłodzona wodą w przypadku produktów oferowanych przez firmę Melag). Obecność pompy do sterylizacji w autoklawie pozwala na całkowite usunięcie powietrza z jego komory przed rozpoczęciem całego procesu, co dodatkowo go uskutecznia.

Wybierając autoklaw stomatologiczny należy zwrócić uwagę nie tylko na jego klasę, ale również pojemność, wymiary i czas trwania sterylizacji. Objętość komory wpływa na liczbę pakietów możliwych do sterylizowania w jednym momencie. Z kolei czas trwania całego procesu i liczba dostępnych programów decydują o tym, jak szybko wykonamy sterylizację między jednym zabiegiem a drugim.

Sterylizacja w autoklawie: parametry, na które warto zwrócić uwagę

Istnieją jeszcze inne cechy, które przekładają się na wygodę oraz jakość sterylizacji w autoklawie. Parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę to m.in. intuicyjny panel obsługi, certyfikacja, maksymalna temperatura, czy możliwość archiwizacji danych z przebiegu procesów sterylizacji.

Kolejna ważna kwestia przy zakupie autoklawu parowego to dostępność serwisu. Warto pamiętać, że każdego roku autoklaw powinien zostać poddany szczegółowym przeglądom i to bez względu na producenta. Każdy przegląd musi zostać odnotowany w paszporcie technicznym (zgodnie z aktualnymi wymogami ustawy o wyrobach medycznych).

W przypadku oferty sklepu Denteq skorzystają Państwo z fachowego doradztwa i zdalnych konsultacji oraz pomocy w obsłudze sprzętu. Dodatkowo realizujemy usługi przeglądów technicznych i bieżących napraw urządzeń. Wszystko to wykonujemy zgodnie z zaleceniami producenta oraz z dokonaniem wpisu w paszporcie technicznym sprzętu.