Uzdatnianie wody

Kolejnym sprzętem do gabinetów stomatologicznych, który znajdą Państwo w naszej ofercie, są myjki ultradźwiękowe wraz z dedykowanymi akcesoriami. To jedne z bazowych sprzętów dentystycznych, które służą do utrzymania szczególnej sterylności pomieszczeń, narzędzi i instrumentów.

Jednak w odróżnieniu od autoklawu, myjka nie sterylizuje. Celem korzystania z myjek ultradźwiękowych w stomatologii jest poddawanie przyrządów automatycznemu procesowi kąpieli czyszczącej i dezynfekującej, czyli usunięcie zabrudzeń.

Showing all 4 results

Zastosowanie myjki ultradźwiękowej w stomatologii

W gabinecie stomatologicznym nie można pozwolić sobie na żadne odstępstwa w kwestii sterylności. Jeśli nie dotrzymamy tego obowiązku, ryzykujemy zdrowiem i bezpieczeństwem zarówno pacjenta, jak i personelu. Dlatego poza autoklawem, rekomendowanym sprzętem do gabinetu są specjalne myjki ultradźwiękowe do narzędzi chirurgicznych.

To urządzenia złożone z:

  • wanny wykonanej ze stali nierdzewnej
  • oraz generatora fal ultradźwiękowych o określonej częstotliwości.

Działanie myjki ultradźwiękowej opiera się na procesach fizycznych, czyli tzw. kawitacji. Generator wytwarza fale, a pod ich wpływem powstają pęcherzyki, które implodują tuż przy czyszczonej powierzchni. Dzięki temu dochodzi do rozbicia wszelkiego rodzaju zabrudzeń, które są skutecznie usuwane z powłoki narzędzi.

  • Jeżeli proces ten przebiega w roztworze wodnym, jest to czyszczenie instrumentów stomatologicznych;
  • Jeśli jednak odbywa się w środku dezynfekującym – mówimy o dezynfekcji, czyli likwidacji wegetatywnych drobnoustrojów chorobotwórczych.

Kolejnym krokiem po użyciu ultradźwiękowej myjki powinna być sterylizacja w autoklawie.

Myjka ultradźwiękowa – jakość i parametry urządzenia

Przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na jakość, jaką reprezentuje myjka ultradźwiękowa. Stomatologia jest dziedziną, która wymaga przestrzegania ustawowych przepisów w zakresie utrzymania czystości w gabinetach. Dlatego warto kupić sprzęt z wyższej półki, który zagwarantuje utrzymanie odpowiednich standardów.

Co jeszcze ma znaczenie? Przede wszystkim pojemność kosza myjki ultradźwiękowej, która powinna być dostosowana do rozmiaru gabinetu oraz liczby używanych przedmiotów i akcesoriów. Kolejne ważne czynniki to moc (im większa moc, tym skuteczniejsza myjka), częstotliwość generatora (najlepiej od 35 do 50 kHz), a także dodatkowe udogodnienia, np. czytelny i łatwy w obsłudze panel, wyświetlacz czasu trwania programu itd. Ponadto warto wyposażyć się w specjalny płyn do myjek ultradźwiękowych.

Oferta sklepu Denteq

Zapraszamy do zapoznania się z produktami dostępnymi w naszej ofercie. W asortymencie Denteq znajdą Państwo urządzenia pochodzące od renomowanych marek, m.in. Durr Dental, Agfa, Melag, czy Sirona. Zapewniamy również szeroki zakres usług związanych z bieżącymi naprawami, konsultacjami technicznymi oraz przeglądem technicznym sprzętu. W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu z działem obsługi.