Posted on

Czyszczenie i dezynfekcja systemów ssących

… czyli dajcie pompie pooddychać

Trafia do nas do naprawy coraz więcej pomp ssących Dürr Dental. Najgorsze, że to urządzenia do kapitalnego remontu. Z jednej strony cieszy nas zaufanie w oczach klientów i rozgłos, jaki zyskujemy, jako autoryzowany serwis producenta. Z drugiej strony, urządzenia sprzedawane jako niezawodne, trwałe i bezobsługowe, jednak się psują…

naprawa pomp
Naprawa pomp ssących Durr Dental

Zacznijmy od tego czy jakiekolwiek urządzenie jest bezobsługowe? Oczywiście nie! Pompa ssąca Dürr Dental, również do takich nie należy.

Oczywiście oprócz przeglądów technicznych wykonywanych co roku, podczas których wymienia się zawór jednostronny na wylocie do kanalizacji, należy sprawdzać stan sitka na wejściu do pompy, przynajmniej co 3 do 6 m-cy. Zawór jednostronny zapobiega cofaniu się ścieków z kanalizacji do pompy. Może tak się dziać z wielu przyczyn m.in. nieprawidłowy montaż podłączeń pompy, zapchanie się kanalizacji. Stojące w pompie ścieki powodują uszkodzenia pianek wyciszających i korozję łożysk. Natomiast sitko zapobiega wpadaniu do pompy elementów zassanych przez ssak, uszkodzonych fragmentów instalacji lub dużych złogów brudu odrywającego się z tejże instalacji. Nawet drobne elementy wpadając na turbinę wirującą z prędkością od 2700 obr/min do 3400 obr/min mogą ją uszkodzić w mgnieniu oka.

Najgorsze są jednak zapchane przewody ssące i instalacja ssąca. Powoduje to, że do pompy dociera coraz mniej powietrza, które chłodzi pompę. Ktoś świadomy powie, no dobrze, ale dobre pompy, a takie są pompy Dürr Dental, posiada zawór wyrównujący, który dba o dopływ powietrza z zewnątrz instalacji. Zgoda, pod warunkiem, że powietrze “z boku” dochodzi chłodne i nie tylko przez ten zawór!

Co jest przyczyną zapychania się instalacji?

  • Niestosowanie żadnych środków do czyszczenia instalacji. Wynika z braku świadomości lub ograniczenia kosztów prowadzenia gabinetu.
  • Używanie środków nieskutecznych. Jeśli ktoś mówi, że ?przecież działa tak samo, a jest X razy tańszy od tego Dürra? to w 70% mija się z prawdą, pozostałe 30% to brak świadomości (X ? dowolny liczebnik większy od 1).
  • Niestosowanie się do instrukcji podanych na opakowaniu środka czyszczącego. Kiedy pytamy jak dany środek jest używany, okazuje się, że każda asystentka mówi coś innego.

Skąd to wiemy?

Jeden obraz to tysiąc słów, więc nie będziemy się rozpisywali, że to co oglądamy podczas przeglądów technicznych nie wygląda jak płukana instalacja ssąca… Spójrzcie sami na zdjęcia poniżej.

Czyszczenie separatora podczas przeglądu technicznego
Czyszczenie separatora podczas przeglądu technicznego
Zapchany filtr wstępny instalacji ssącej, powinien być wymieniany co tydzień. Ten najwyraźniej nie był.
Zapchany filtr wstępny instalacji ssącej, powinien być wymieniany co tydzień. Ten najwyraźniej nie był.
Zniszczony zawór jednostronny. Ten nie był wymieniany od montażu.
Zniszczony zawór jednostronny. Ten nie był wymieniany od montażu.

Dlatego uczulamy! Dla swojego i naszego dobra 😉

  • Stosujmy dobre, sprawdzone środki – polecane przez producentów sprzętu, nie handlowca.
  • Stosujmy się do instrukcji obsługi producenta danego środka
  • Jeśli nie mamy środka – płuczmy przynajmniej wodą, ok .2l na unit po pracy.
  • Wykonujmy przeglądy techniczne – pozwoli to wcześniej wykryć ewentualne problemy.

Tak jak powinno to wyglądać:

Instrukcja w języku polskim do pobrania (PDF, ok. 212 KB)