Posted on

Jak działa kompresor…

… i dlaczego ważna jest wymiana filtrów?

W obrazowej formie w postaci animacji działanie kompresora Tornado 1 firmy Dürr Dental można obejrzeć tutaj:

Widzieliśmy jak kompresor powietrze ze swojego otoczenia zasysa przez filtr i wtłacza do zbiornika. Bardzo często kompresor stoi w brudnej piwnicy, gdzieś pod schodami, w garażu, w zakurzonym pomieszczeniu pracowni. Można sobie wyobrazić co zatyka filtr wstępny i jak to wpływa na ilość powietrza, która do niego dociera. Im bardziej zapchany filtr tym powietrza jest mniej i tym dłużej kompresor pracuje – spada jego wydajność.

To jest pierwszy filtr, który należy wymieniać.

Widzieliśmy też, że powietrze zewnętrzne służy do chłodzenia samego agregatu kompresora i sprężonego powietrza w chłodnicy przed kolumną osuszacza. gorące powietrze otoczenia negatywnie wpływa na sprawność tłoczenia, ale co ważniejsze, sprawia, że z tłoka/tłoków gorące powietrze trafia bezpośrednio do zbiornika lub do osuszacza.

Kompresory chłodzone powietrzem emitują 70% swojej energii napędowej jako ciepło. Słaba wentylacja może doprowadzić do szybkiego i znacznego podgrzania temperatury otoczenia, a to z kolei może doprowadzić do przegrzania i w konsekwencji poważnego uszkodzenia urządzenia.

Fizyka jest nieubłagana i powietrze stygnąc, a stygnie już w zbiorniku, a potem w instalacji, kurczy się i z gorącego powietrza para wodna skrapla się i mamy wodę. Wodę, która zapycha końcówki piaskarki, niszczy końcówki stomatologiczne i elementy wykonawcze zaworów sterujących, a co ważniejsze – skutecznie może przeszkadzać w pracy lekarzowi np. podczas osuszania miejsca preparacji.

Dlatego ważnym i niezbędnym elementem w kompresorze jest osuszacz powietrza. Unity są coraz bardziej wyrafinowane, często mają sterowanie elektroniczne i elementy wykonawcze wymagają powietrza lepszej jakości. Umówmy się, że do leczenia jakość powietrza również ma kluczowe znaczenie.

Kolumna osuszacza ma wysoką sprawność. Nie potrzebuje czasu na regenerację, jak to jest w klasycznych osuszaczach z materiałem adsorbcyjnym, który wychwytuje wilgoć z powietrza, a potem osusza się (regeneruje) powietrzem wcześniej osuszonym i wtłoczonym do zbiornika. Dzięki temu agregat nie jest tak obciążony i można wykorzystać pełną wydajność urządzenia.

Sama praca membrany osuszającej w kompresorach Dürr Dental pokazana jest bliżej na poniższym filmie:

Gorące sprężone powietrze zawierające wilgoć dostaje się do chłodnicy, gdzie schładzane jest do temperatury niewiele wyższej niż temperatura otoczenia. Sprężone powietrze nasycone parą i kondensat wpływają do kolumny osuszacza. Efekt cyrkulacji w połączeniu z efektem koalescencji sprawia, że woda z powietrza zbierana jest w zbiorniku kondensatu i przez zawór jednostronny odprowadzana pod kolumnę (stąd potrzebny płaski pojemniczek i gąbka, aby woda nie rozpływała się po podłodze tylko odparowywała z pojemniczka). Powietrze wpływa potem do membrany, przepływa przez włókna. Cząsteczki wody obecne w powietrzu są przeciskane na zewnątrz włókien przez ścianki i usuwane do zbiornika kondensatu (a potem na zewnątrz).

Suche powietrze przez filtr dokładny lub sterylny dostaje się do zbiornika ciśnieniowego, z którego trafia do unitu.

W kolumnie osuszacza znajdują się więc kolejne dwa filtry, które należy wymienić:

  • filtr synteryzacyjny/koalescencyjne u dołu kolumny – zapewniają sprawne usuwanie wody ze sprężonego powietrza dzięki efektowi cyrkulacji i koalescencji, oraz
  • filtr dokładny lub sterylny, który oczyszcza powietrze trafiające do zbiornika – to od niego zależy jak czyste powietrze będziemy mieli.

Filtr synteryzacyjny dba o naszą membranę. Powietrze jeszcze nie jest tak czyste jak powinno i drobinki brudu zapychają filtr podczas procesu odsączania wody. Zapchany filtr spowoduje nam rozerwanie włókien membrany i w konsekwencji uszkodzenie kolumny a nawet elementów agregatu (kompresor nie może przecisnąć powietrza przez ten filtr – po tyłku dostają uszczelnienia tłoków, korbowód, agregat – widać to kiey kompresor długo pracuje a ciśnienia nie ma).

Filtr dokładny/sterylny oczyszcza powietrze dostarczane do zbiornika. Filtr sterylny nie zapewnia sterylnego powietrza. Tylko oczka filtra są na poziomie 0,01 um co sprawia, że ma jakość filtra bakteriologicznego w autoklawach – do zbiornika nie dostanie się żadna bakteria. Zazwyczaj wystarcza filtr dokładny, ale np. w systemach Cad/Cam lub w kompresorach klinicznych, gdzie jakość powietrza ma duże znaczenie zaleca się stosowanie filtrów sterylnych.

Nie oszczędzajmy na wymianie filtrów, ponieważ to oszczędność pozorna. W konsekwencji może prowadzić do kosztownych uszkodzeń kompresora.

Gdzie powinien stać kompresor? Jak przygotować dla niego odpowiednią zabudowę? Jak sprawdzić czy mój kompresor jeszcze pracuje prawidłowo?Na te i inne pytania chętnie odpowiemy!

Gdy będą potrzebne filtry lub naprawa uszkodzonego kompresora – służymy pomocą.

Zapraszamy do kontaktu!